Kormoran - Warmińskie Rewolucje

Browar Kormoran, Olsztyn.

Piwo jasne niefiltrowane, pasteryzowane. Lager z odwrotnym chmieleniem.

„Czy słyszeliście o piwie EDELHELL? Wymyślił je około 100 lat temu R. Hoffmann, piwowar przez 44 lata pracujący w warmińskich i mazurskich browarach rodziny Daum. To właśnie on był prekursorem uprzemysłowienia lokalnego browarnictwa, wprowadził do browarów maszyny, piwa dolnej fermentacji i postęp. Był ojcem naszej lokalnej pierwszej piwnej rewolucji. EDELHELL był lagerem uwarzonym na pilzneńską modę, szczytowym osiągnięciem ówczesnego piwowarstwa, zdobywcą nagród międzynarodowych. Piwo to stało się naszą inspiracją … ale …
Tak jak wówczas piwa standaryzowano tak my (jak to mamy w zwyczaju) idziemy pod prąd. Nasz piwowar zastosował odwrotne chmielenie: na goryczkę aromatyczna Sybilla, a na aromat goryczkowa Marynka i dodatkowo chmielenie na zimno. Spróbuj jak cudownie delikatny i aksamitny może być lager!”

Skład: woda, słody jęczmienne (jasny i ciemny), chmiel (Sybilla i Marynka), drożdże.

Zawartość alkoholu: 5,2% obj., ekstraktu: 12,5% wag.

Barwa złocista, subtelnie mętna. Na dnie butelki pozostał minimalny drożdżowy osad.

Piana biała, średnio - obfita i w miarę gęsta. Zredukowała się do nierównej, cienkiej i trwałej warstewki. Umiarkowanie oblepiła szkło.

Nasycenie nieco większe niż średnie.

Zapach słodowy z przyjemnymi nutkami cytrusowo - ziołowymi.

Smak cytrusowy, z minimalnym kwaskiem, bardzo przyjemny. Słód nieco schowany, ale w sumie wyraźny. Goryczka pojawia się w chwilę po przełknięciu i jest nad wyraz orzeźwiająca, stanowiąc super finisz. Wspaniały lager, wart powtarzania.

Dam 10 punktów.

Opinia: Sten
18/08/2014Kod kreskowy: 59025289999941).

Piwo mętnawe, pływają w nim kłaczki drożdży. Barwa złocista. Piana biała, drobna, dość obfita, ładna. Niezbyt trwała. Opada w kilka minut do cienkiego kożuszka - obecnego już do końca konsumpcji; pozostają też jej ślady na ściankach kufla. Nasycenie średnie. Zapach dość intensywny i ciekawy. Czuć głównie owoce cytrusowe, jakby śliwkę, nutę ziołową oraz słód. Małżonka stwierdziła, że pachnie jak pelargonie! W smaku piwo treściwe. Czuć słód, do tego bogaty bukiet cytrusowy z podbudową ziołową. Goryczka pojawia się w chwilę po przełknięciu - jest dość mocna, przyjemna i długo pozostają ca na podniebieniu. Bardzo dobre i smaczne piwo, dobrze skomponowane, zharmonizowane i uwarzone. Prawie ideał.

9,5 punktów.

Opinia: j24
31/08/2014

1)
Browar KORMORAN Sp. z o.o., al. Gen. Sikorskiego 2, 10-057 Olsztyn, Polska
encyklopedia/piwa/kormoran_warminskie_rewolucje.txt · ostatnio zmienione: 2018/05/04 10:28 (edycja zewnętrzna)