Jan Olbracht - Piernikowy Foch

Jan Olbracht Browar Rzemieślniczy, Piotrków Trybunalski.

Piwo pasteryzowane, niefiltrowane.

Skład: woda; słody: pilzneński, monachijski, Caramunich Typ III, Carafa Typ II, miód wielokwiatowy; chmiele: Hallertau Tradition, Hersbrucher; cynamon; kolendra; goździki; ziele angielskie; gałka muszkatołowa; drożdże W 34/70.

Zawartość alkoholu: 5,6% obj., ekstraktu: 16,5% wag., IBU-15.

Barwa brunatna subtelnie mętna.

Piana jasnobeżowa, średnia. Opadła do rwącego się kożuszka. Koronkowo oblepiła szkło.

Nasycenie z tych słabszych.

Zapach słodki, piernikowy z wyraźnymi korzennymi przyprawami. Dominuje goździk i cynamon, nieco mniej kolendry i ziela angielskiego. Moim zdaniem nieco za dużo tych przypraw.

W smaku na pierwszym miejscu miodowa słodycz, przez którą przebijają się korzenne przyprawy. W sumie piernik w płynie. Nieco goryczki, mało skutecznie walczącej ze słodyczą. Tak mi się zdaje, że to piwo jest za bardzo przekombinowane. Mi nie podeszło, choć pewnie jest w sam raz dla miłośników słodyczy.

5 punktów będzie w sam raz.

Opinia: Sten
26/12/2015Kod kreskowy: 59047302845611). Warka do 09.06.2019

Parametry prawie takie same. W składzie podano słód Carafa Typ III.Grafika tez prawie taka sama. Wewnątrz serca jest napis: „Wesołych Świąt!”

Piwo mętne, zupełnie nieprzejrzyste. Barwa bardzo ciemno brązowa. Piana obfita, beżowa, o dość grubych bąbelkach, niezbyt trwała. Opada w minutę do zera. Nasycenie wysokie, ale piwo bardzo szybko się odgazowuje. Zapach słodkawy, taki piernikowy. Czuć kawę, czekoladę, cynamon, goździki, ziele angielskie i gałkę muszkatołową. W smaku piwo bardzo słodkie. Dominuje trochę sztuczna miodowa słodycz. Oprócz niej czuć przyprawy korzenne, palony słód, kawę, czekoladę i w tle alkohol. Goryczki praktycznie brak; próbuje pojawić się w chwilę po przełknięciu. W sumie piwo za słodkie i jakby niedopracowane.

Złe nie jest, ale na więcej niż 6 punktów nie zasłużyło.

Opinia: j24
23/12/2018

1)
BJOR Andrzej Gałasiewicz Spółka Komandytowa, ul. Twardosławicka 43, 97-300 Piotrków Trybunalski.
encyklopedia/piwa/jan_olbracht_piernikowy_foch.txt · ostatnio zmienione: 2018/12/23 20:01 (edycja zewnętrzna)