Tsingtao - Beer

Spróbujmy chińszczyzny1). Nabyłem piwko „Tsingtao” w butelce 0,33 l.

Samo opakowanie niczego sobie, zielone szkło z nazwą piwa alfabetem łacińskim i tambylczymi „robaczkami”. Ładna etykieta i krawat, kontretykieta w naszym rodzimym narzeczu i w zasadzie to koniec plusów. Z informacji zawartych na kontretykiecie: Piwo jasne Tsingtao, pasteryzowane. Skład: Naturalna woda mineralna, maltoza, ryż, chmiel. Zawartość alkoholu 4,7% (V/V) Barwa lekko słomkowa, piany zero, tak samo zapachu nijakiego się nie wyczuwa. W smaku lekki kwasek i nic więcej. Szczerze powiem - siki kulawego mandaryna - to byłaby pochwała. Nie polecam.

Opinia: Sten
09/10/2009











Browar w Qingdao, Chiny.

Skład: naturalna woda mineralna, maltoza (lkl.), ryż, chmiel. Zawartość alkoholu: 4,7%.

Barwa jasno słomkowa, czemuś mam dziwne skojarzenia, no ale nie miejsce tu na nie. Piana niknie w trakcie nalewania, no może kilka sekund trwa nieśmiało. Wyczuwalny zapach chmielu. Średnio nasycone, ale w trakcie spożywania staje się mało nasyconym. W smaku goryczka i kwasek, z przewagą tego drugiego. Jak na piwo produkowane od 1903 r. nic nadzwyczajnego, choć z ciekawości warto spróbować.

6 punktów.

Opinia: Sten
08/04/2010









Nieco inna wersja piwa.
Zmieniona jest etykieta i krawatka.

Produkowane i rozlewane w Tsingtao Brewrey CO., LTD, Chiny. Kod kreskowy: 69010356010302).

Informacje z kontretykiety: „Piwo jasne. Skład: woda, słód jęczmienny, ryż, chmiel.
Alkohol 4,7 % obj.”

Piwo klarowne. Barwa słomkowa. Piana biała, średnio obfita, o bąbelkach średniej grubości. Nietrwała. Opada szybko do nikłej obwódki i zaraz do zera. Nasycenie średnie. Zapach słaby. Wyczułem chmiel i słód. W smaku piwo lekkie, trochę wodniste. Czuć głównie kwasek, oprócz tego chmiel z posmakiem ryżowym i gdzieś w głębokim tle słód. Goryczka niezbyt mocna, choć dość trwała. Jest nawet przyjemnym elementem na tle pozostałych doznań smakowych.

Moim zdaniem to taka azjatycka podróba (chińszczyzna) europejskich piw, choćby czeskich chmielowych pilznerów. Można raz spróbować i chwalić się później, że się piło chińskie piwo.

Naciągane 4 punkty.

Opinia: j24
05/06/2014



Warzone i rozlewane w Browarze TSINGTAO Qingdao (Chiny) Importer VERSHOLD Poland Sp. z o.o. Łopuszańska 32, 02-220 Warszawa.

Piwo Jasne.

Najlepiej spożyć przed: 04-05-2018.

Skład: woda, słód jęczmienny, ryż, chmiel.

Alk. 4,7% obj.

Kolor: bardzo jasny, słomkowy, całkowicie klarowne. Piana bardzo silna, biała. Znika szybko nie zostawiając śladów.

Nasycenie silne.

Zapach: słodowo-owocowy, łagodny.

Smak: goryczka ziołowa, wyraźna, znikająca po wypiciu. Trochę ryżowej słodyczy ale z nieco chemicznym posmakiem. Po jakimś czasie zaznacza się alkohol. Wodniste. Orzeźwiające. Nie można powiedzieć, że jakieś całkowicie złe, ale trochę bez wyrazu.

5 punktów.

Opinia: Naj
13/11/2017

1)
Z sieci:
„Tsingtao – popularna marka chińskiego piwa, również nazwa największego w Chinach browaru, posiadającego 15% udziałów w rynku chińskim. Browar został założony w roku 1903 przez niemieckich osadników związanych z bazą marynarki wojennej w Qingdao, po przekazaniu Niemcom koncesji Jiaozhou, zaś nazwa marki nawiązuje do nazwy miasta Qingdao w transkrypcji stosowanej niegdyś przez L’École Française d’Extrême-Orient.”
„Browar został założony w 1903 roku, pierwotnie jako Nordic Brewery Co Ltd, produkując tradycyjne niemieckie piwo dla Niemców i innych Europejczyków osiadłych w Chinach. W czasie okupacji japońskiej browar został skonfiskowany przez Japończyków. W latach 1945-49 firma znajdowała się w rękach rodziny Tsui, po czym została przejęta przez rząd komunistyczny. Na początku lat dziewięćdziesiątych browar został ponownie sprywatyzowany, zmieniono również nazwę na Tsingtao Brewery Company Limited.” - wyszukał: Piotrek
2)
TSINGTAO BREWERY CO LTD, TSINGTAO BEER TOWER, May4th Square Hongkong Central Road, Qin, Chiny
encyklopedia/piwa/tsingtao_beer.txt · ostatnio zmienione: 2020/12/20 19:40 (edycja zewnętrzna)