Pinta - Stare Ale Jare

Piwo warzone i rozlewane przez Pintę w Browarze na Jurze w Zawierciu.

Pinta opracowuje receptury, sprowadza odpowiednie surowce, nadzoruje proces warzenia i rozlewu piwa w zaprzyjaźnionych browarach.

„W Düsseldorfie – w Północnej Nadrenii Westfalii „od zawsze” warzą Stare Piwo – Altbier. To miedziane, pełnosłodowe piwo górnej fermentacji raz w roku gotowane jest w mocniejszej i odważniej chmielonej wersji, zwanej Sticke. W lokalnym dialekcie „Sticke” to „Tajemnica”. Specjalnie dla Was, PINTA Stare ALE jare odkrywa tajemnicę piwowarów z Düsseldorfu.” Skład: słody Weyermann®: monachijski typ I, pilzneński, Carared®; chmiele: Spalt Select (DE), Hersbrucker (DE), drożdże Safbrew S-33; alk. 5,0% obj., ekstr. 14% wag.; nasycenie niskie; Piwo klarowne, barwy herbaciano-miedzianej ze średnio obfitą, szybką znikającą pianą. W zapachu początkowo czułem wielkie nic. Zdaje się, że z temperaturą przesadziłem. Dopiero po jakimś czasie zaczęły pojawiać się słabe nutki chmielowe, które w raz upływem czasu zdominowała woń słodów – umiarkowanie intensywna, przyjemnie opiekana. Wydaje mi się, że doszła również bardzo subtelna owocowość. Smak to popis chmielu z „szeroko” odkładająca się na języku (momentami nawet cierpnie), silnie wyeksponowaną goryczką. Ale po chwili przypomina o sobie wyraźna słodowość, skutkiem czego całość robi wrażenie harmonijnej. Piwko raczej średnio treściwe, wysoce pijalne. Smakowało.

Niech będzie 9 punktów.

Opinia: Wojciechus
11/11/2012



Barwa miedziana.

Piana jasno beżowa, średnia. Rwie się po krótkiej chwili, choć dość spore jej płaty utrzymują się do końca.

Nasycenie niczego sobie, choć maleje w miarę picia.

Zapach dość słabiutki, ale wyczuwa się nutki owocowo kwiatowe, a w tle nieco słodu i chmielu.

W smaku wytrawne. Dominuje całkiem przyjemna i wyrazista goryczka. Do tego sporo owocowo kwiatowych posmaczków i spora dawka garbnikowa. Słód nieśmiało próbuje się przebić, ale goryczka skutecznie go tłumi. Bardzo fajne piwko z charakterkiem, godne polecenia i oczywiście wypicia.

Oczywiście 10 punktów.

Opinia: Sten
04/12/2012



Miejsce warzenia nie zostało zmienione.

Nieco zmienione składniki: woda, słody jęczmienne Weyermann: monachijski typ I, pilzneński, Caramunich typ II, Caraaroma, Carafa Special I; chmiele: Spalt Select, Hersbrucker; drożdże Safale US-05.

Zawartości powiększone zostały o IBU48. Warka do 21.03.2020r.

Barwa ciemnego bursztynu, przejrzysta.

Piana beżowa, bardzo gęsta, ale niezbyt trwała. Redukuje się do drobnego kocyka. Na szkle pozostawia szczątkowe kręgi i firankowe mazy.

Zapach i nasycenie bez zmian.

W smaku wyraźna ziołowa goryczka, odrobina owocowego kwasku i wyraźne nuty słodowe.
W mojej ocenie piwo jest bardzo udane, ale nie doskonałe.

8 punktów.

Opinia: Capricorn
02/08/2019

encyklopedia/piwa/pinta_stare_ale_jare.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 12:59 (edycja zewnętrzna)