Namysłów - Zamkowe Export

Browar Namysłów.

Skład: woda, słód jęczmienny, chmiel.

Zawartość alkoholu: 5,7%.

Barwa złocista, piana biała, zanikająca. Nasycenie średnie.

Zapach chmielowy, dość intensywny nawet.

W smaku dominuje goryczka z domieszką kwasku.

Nieco gorsze od Złotego denara, ale spokojnie da się spożywać.

7 punktów.

Opinia: Sten
26/11/2010











Kod kreskowy: 59038700047491).

Dane techniczne, czyli kącik dla dociekliwych. Bez bicia przyznam się, że dziś sięgnąłem po piwo które ma niewiele tekstu na etykiecie, ot zwyczajnie i po ludzku mam lenia. Mam ku temu powód, ale to może kiedyś innym razem przy piwku opowiem, tymczasem producent napisał tak oto na kontrze: „Piwo jasne pełne, pasteryzowane. Alk. 5,7% obj. Skład: woda, słód jęczmienny, chmiel.” Krótko i treściwie. Wszakże co napisać, by ludek z odległej krainy wiedział o czym mowa? Może lepiej go nie straszyć tradycją itd.?

Po ostatniej rozpuście jaka dokonała się we wrocławskim Spiżu wymagana była lekka dawka postu. Jednak już dziś trzeba zrzucić kajdany umartwiania się na rzecz kolejnego piwa z Browaru w Namysłowie. Mam nadzieje, że dumnie wyeksponowany napis Export oznacza tylko opuszczanie tegoż piwa naszego wspaniałego kraju, a nie wyjazd z żołądka… Czas to sprawdzić!

Zapach. Zasadniczo poza aromatem słodu ciężko cokolwiek wyczuć. Nutki chmielowej goryczki w wyraźnej opozycji.

Piana. Biała, niezbyt gęsta co nie przekłada się na jej trwałość. Dość niechętnie pozostaje na szkle.

Kolor. Dość jasne piwo, nie można nazwać go bursztynem. Można porównać je do miodu lipowego (w stanie płynnym). Klarowne.

Smak. Lekkie w smaku piwo. Pierwsze skojarzenie jakie nasunęło mi się na myśl to piwo które całkiem niedawno piłem w Spiżu – Jasne. Ma podobny smak, ale jakby mniej wodnisty. Goryczka jest podobnie jak w zapachu w znacznej opozycji, natomiast co do słodu to jest jakby trochę nieśmiały. Nie chce się ujawnić, co nie oznacza, że go nie czuć. Przez chwilę pojawia się delikatny kwasem, a przy przełykaniu jakby aromat miodowy (choć nie przy każdym łyku mam takie odczucia). Nie jest to szczyt piwnych możliwości Browaru Namysłów, jak dla mnie jest to piwo które przy relatywnie niskiej cenie może być piwem codziennym z notą

6 punktów.

Opinia Śmietan
27/03/2014



Unowocześniona wersja tego piwa.

Piwo jasne pełne, pasteryzowane. Alk. 5,7 % obj. Ekst. 11,0 % wag.

Składniki: woda, słód jęczmienny, jęczmień browarny, chmiel.

Poczwórnie chmielone.

Piwo klarowne. Barwa złocista. Piana biała, obfita, o dość grubych bąblach. Nietrwała. Opada w dwie minuty do cienkiej warstewki i zaraz potem do zera. Nasycenie duże. Zapach średnio intensywny. Czuć chmiel i słód. W smaku piwo lekkie i bardzo wodniste. Do tego mdłe. Dominuje kwaskowata woda. Oprócz niej czuć słabo słód. Goryczka zaznaczona tylko.

Generalnie piwo na poziomie kiepskiego koncerniaka. Nie polecam.

4 punkty.

Opinia j24
21/07/2015







Już było i to kilkakrotnie. Nowa etykieta i inny kod: 59038700059512).

Typ: Piwo jasne, pełne, pasteryzowane. Najlepiej spożyć przed: 01.06.2018 L.2.5.04

Opis jak u j24.

… Według mnie nasycenie znaczne.

Piwo zakupione na bezpiwiu, wybór był pomiędzy Łomżą i Namysłowem. Wybrałem Namysłów, wiedziony nadzieją, że coś zostało z legendy o warzelni z roku 1321, jak zapodano na etykiecie. No, niestety. Książę by chyba piwowara wychłostać nakazał, albo i do lochów wrzucić. Bo po coś te lochy przecież wybudował… Może i poczwórnie, ale czy chmielone, to wątpię. Odnoszę wrażenie, jakbym pił rozwodniony koncerniak.

Najwyżej 4 pkt.

Opinia Naj
30/09/2017

1)
BROWAR NAMYSŁÓW Sp. z o.o., ul. Bolesława Chrobrego 26, 46-100 Namysłów, Polska
2)
Kod inny ale wskazuje na tego samego producenta co w przypisie pierwszym.
encyklopedia/piwa/namyslow_zamkowe_export.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 12:58 (edycja zewnętrzna)