Kormoran - Świeże

Browar Kormoran.

Na kontretykiecie napisano: „Piwo z Mazur niepasteryzowane”

„Świeże to piwo dla konesera. Szukasz prawdziwego, niepasteryzowanego piwa? Dokonałeś właściwego wyboru!”

„4 tygodniowy termin przydatności do spożycia jest gwarancją świeżości i niezapomnianych doznań.”

Zawartość alkoholu 7,0%

Powiem Wam szczerze, że dawno nie piłem tak dobrego piwa produkowanego przemysłowo. Ma taki fantastyczny smak. Najpierw czuć słodycz, która po krótkiej chwili przechodzi w wielce przyjemną goryczkę, utrzymującą się do następnego łyku. Jak ktoś ma możliwość kupna to zachęcam.

Z czystym sumieniem dam 9,5 punktu.

Opinia: Sten
10/07/2009Jasnozłoty kolorek… piękna pianka-wysoka.

Jak na moje kubki smakowe - doskonały smaczek, intensywny, zbożowo-kwiatowy… długo utrzymuje się na języku posmak… aromatyczne… Warte wspomnienia. :spoko:

Punktuję na porządne 9… ;-)

Opinia: Jenny
25/08/2014Nowa szata graficzna, parametry i doznania.

Lager jasny pełny. Piwo niepasteryzowane.

Skład: woda, słód jęczmienny, chmiel.

Zawartość alkoholu: 6,2% obj., ekstraktu: 12,5% wag.

Barwa starego złota.

Piana biała, średnia, niestety mało trwała. Dość szybko zredukowała się do drobnych wysepek, następnie do cieniutkiego pierścienia. Symbolicznie wręcz oblepiła szkło.

Nasycenie umiarkowanie średnie.

Zapach słodowy ze sporym razowym pieczywem i jakby nutką gryczanego miodu.

Smak lekko słodowy i tu też trochę razowca. Do tego odrobina drożdży i całkiem przyjemna w odbiorze goryczka, leciutko przełamana kwaskiem. Piwo nad wyraz dobre i ciekawe, choć nie podzielę swojego poprzedniego zachwytu.

Tym razem góra 8 punktów.

Opinia: Sten
21/04/2015Zapach słodowo – chmielowy. W oddali połączenie bardzo subtelnie wyczuwalnego alkoholu i lekko kwiatowej woni.

Smaczne piwo. Alkoholowe nuty na szczęście bardzo słabo wyczuwalne.

Tak jak i w przypadku zapachu - połączenie słodu z chmielem. Zakończenie goryczkowe, jednak odnoszę wrażenie, że piwo ma też w sobie nutę słodyczy.

Dam 8 punktów.

Opinia: moondriver
29/04/2015

Kod kreskowy: 59025280010931).

Parametry i grafika bez zmian. Piwo przeterminowane o 2 tygodnie.

Piwo klarowne; pływają w nim kłaczki drożdży. Barwa ciemno złocista. Piana biała, średnio obfita, o bąbelkach przeciętnej granulacji, nietrwała. Opada w kilka minut do porwanej warstewki. Nasycenie średnie. Zapach przyjemny, piwny. Czuć głównie słód, słabiej chmiel. W smaku piwo lekkie, ale treściwe. Najpierw mamy tu słód z nutą chlebową i lekką słodyczą. Następnie lekki kwasek (delikatne szczypanie w język), a następnie chmiel. Goryczka pojawia się w chwilę po przełknięciu. Jest mocna, przyjemna i trwała. W sumie bardzo porządnie uwarzone, solidne piwo.

Mocne 8 punktów.

Opinia: j24
10/11/2015Lager jasny pełny. Kod kreskowy: 59025280010932).

Najlepiej spożyć przed 09-09-2019.

Piwo jasne, niepasteryzowane.

Skład: woda, słód jęczmienny, chmiel.

Zawartość alkoholu: 6,2% obj., Ekst. 12,5 % wag.

Barwa: herbaciana, klarowne. Piana obfita, biała z lekkim odcienie ecru, zróżnicowana. Opada dość szybko do cienkiego pierścienia. Firankowo oblepia szkło. Nasycenie średnie.

Na etykiecie taka informacja:
„Mieszkańcy naszego regionu emigrując do Zagłębia Ruhry stworzyli piwa dortmundzkie. Ich smak wywieźli z rodzinnych stron. Piwo Świeże jest właśnie takim piwem – lekko słodkawym i jasnym. Piwo po procesie warzenia i fermentacji jest długo lagerowane (leżakowane w zbiorniku w temperaturze bliskiej 0°C). Wszystko to składa się na delikatny smak, słodowo-chmielowy bukiet, wysoką klarowność i odpowiednie nasycenie dwutlenkiem węgla. Brak pasteryzacji pozwala na zachowanie wszystkich jego walorów. Aby uzyskać piwo o powtarzalnym smaku w czasie filtracji miesza się piwa z różnych leżaków – piwowar próbuje i tak dobiera proporcje aby było zawsze tak samo doskonałe. Świeże przez swą wysoką pijalność jest doskonałym zwieńczeniem dnia po ciężkiej pracy.”

Zapach: Intensywny, chmielowo-zbożowy.

Smak: Pierwsze odczucie to niewielka słodycz, bardzo szybko zastępowana chmielową goryczką, niezbyt długo zalegającą. Pojawia się także słodowy kwasek. Piwo niezwykle pijalne, o zdecydowanym, klasycznym charakterze lagera. Pomimo znacznej zawartości alkoholu, jest zupełnie niewyczuwalny podczas picia. Piwo warte zapamiętania. Było w ency opisywane kilkakrotnie. Od pierwszego opisu, trochę zmieniona zawartość alkoholu. Od kliku laty szata graficzna nie zmieniona. Etykieta estetyczna ale ma jedną wadę. Cholernie mała czcionka a do tego bury kolor a więc nieczytelna. Za to ładny kapsel.

W pełni zasługuje na 9 punktów.

Opinia: Naj
13/08/2019

1)
Browar KORMORAN Sp. z o.o., al. Gen. Sikorskiego 2, 10-057 Olsztyn, Polska
2)
Browar KORMORAN Sp. z o.o., al. Gen. Sikorskiego 2, 10-057 Olsztyn.
encyklopedia/piwa/kormoran_swieze.txt · ostatnio zmienione: 2019/08/14 08:17 (edycja zewnętrzna)