Kormoran - Podróże Kormorana - Witbier

Browar Kormoran, Olsztyn.

Piwo górnej fermentacji, niefiltrowane, niepasteryzowane.

Dziennik podróżnika, dzień 12.

„Letni dzień zachęcał do wyprawy. Tym razem wybrałem się na wycieczkę rowerową. Jadąc wiejską drogą nieopodal Hoegaarden mijałem kolejne urokliwe zabudowania wyglądające jakby pamiętały czasy średniowiecza. Z letniego rozmarzenia wybiło mnie dzwonienie… butelek. To mleczarz wracał z miasteczka. Pozdrowił mnie serdecznie i rzucił: „w taki upał to tylko piwo mleczarza!” Wjechałem do wsi, wszedłem do Cafe i (nie bez obawy) rzuciłem: „proszę piwo mleczarza”. Faktycznie wyglądało jak mleko, podane w małym wiaderku, kolor też daleko nie odbiegał od mlecznego. Pragnienie zwyciężyło… pierwszy łyk mnie zachwycił. Piwo było lekkie, ale sycące i gaszące pragnienie, miło szczypało w język i odurzało aromatem cytrusów i kolendry. „Dlaczego to piwo mleczarza?” – zapytałem. „Nazwę wymyślił mój ojciec. Jemu Pierre Celis – zanim zaczął warzyć piwo – przywoził mleko. Stąd piwo mleczarza.” – odparł uśmiechnięty właściciel kafejki.”

Skład: słód jęczmienny, pszenica, słód pszeniczny, owies, orkisz,chmiel, kolendra, skórki gorzkich pomarańczy curacao, skórki słodkich pomarańczy, drożdże.

Zawartość alkoholu: 4,6%, ekstraktu: 12,5%.

Barwa cytrynowa, mętna.

Piana biała, bardzo obfita jak na ten styl. Opadła do kilkumilimetrowej kołderki, częściowo pozostając na szkle.

Nasycenie umiarkowanie wysokie.

Zapach delikatny. Na początku cytrusy, następnie kolendra i odrobina nutek zbożowych, choć orkiszu się nie doszukałem.

Smak przyjemnie cytrusowy. Pomarańczowy kwasek z lekką cierpkością stanowi bazę. Po chwili daje o sobie znać nieco kolendry oraz małe co nieco słodu, w tym nuty pszeniczne. Goryczka bardziej owocowa, niż chmielowa. Wydaje mi się odrobinę wodniste. Bardzo przyjemnie orzeźwiające lekkie piwo. Można, a nawet trzeba spróbować, choć ten styl (mocno cytrusowy) pewnie nie wszystkim przypadnie do gustu.

8 punktów.

Opinia: Sten
05/08/2013Urocze piwo. Brakuje mnie jedynie slodowego cialka. Ale aromat przyprawowo-pomaranczowy jest urzekajacy. Pod tym wzgledem to jeden z najlepszych Witkow jakie pilem. W sumie ocenilbym podobnie jak Sten. Moze dalbym nawet pol punktu więcej.

Opinia: Wojciechus
19/07/2015

encyklopedia/piwa/kormoran_podroze_kormorana_witbier.txt · ostatnio zmienione: 2018/05/04 10:28 (edycja zewnętrzna)