Kormoran - Masuren Dunkel

czyli po prostu Mazurskie ciemne z Browaru Kormoran.

Tak się zastanawiam, czemu na etykiecie widnieje zamek w Malborku. Do tego podpis po niemiecko - polsku: „Krenzritterschloβ in Malbork”, czemu nie Marienburg? Doprawdy nie mam pojęcia.

Skład: woda, słód jęczmienny jasny, słód ciemny, chmiel, barwnik: karmel.

Zawiera substancje słodzące: Topsweet (E9501), E9512), E9523), E9544)). Zawiera źródło fenyloalaniny. Przeciwutleniacz: E3005)

Zawartość alkoholu: 6,5%.

Barwa rubinowa, klarowne. Piana ciemno kremowa cieniutka i zanikająca. Nasycenie bliskie zeru.

Zapach w sumie nijaki. Karmel z palonym słodem, ale ledwo wyczuwalne.

Smak również nie specjalny. wodniste i słodkie, do tego lekkie nuty palonego słodu, jakieś śladowe nuty goryczy i kwasku.

W sumie z mocnym ciemnym piwem poza barwą nie ma wiele wspólnego.

Generalnie nie polecam. 3 punkty.

Opinia: Sten
23/12/2010

1)
Acesulfam K (acesulfam potasowy) – heterocykliczny związek chemiczny stosowany jako słodzik (około 150 razy słodszy od sacharozy). Jest wydalany w postaci niezmienionej. Wzmacnia również smak i zapach.
2)
Aspartam – organiczny związek chemiczny należący do grupy estrów peptydowych. Stosowany masowo jako sztuczny środek słodzący (słodzik) w produktach spożywczych, zwłaszcza takich, jak napoje niskokaloryczne, guma do żucia, drażetki odświeżające oddech.
3)
Cyklaminany – grupa organicznych związków chemicznych – soli i estrów kwasu cyklaminowego (kwasu cykloheksylosulfaminowego). Zazwyczaj jednak nazwa ta odnosi się jedynie do cyklaminianu sodu i cyklaminianu wapnia, które są stosowane jako sztuczne środki słodzące w żywności i oznaczane symbolem E952.
4)
Sacharyna – organiczny związek chemiczny, imid kwasu o-sulfobenzoesowego stosowany jako sztuczny środek słodzący.
5)
Kwas askorbinowy, witamina C – organiczny związek chemiczny z grupy witamin, przeciwutleniacz stosowany jako dodatek do żywności.
encyklopedia/piwa/kormoran_masuren_dunkel.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 12:57 (edycja zewnętrzna)