Jabłonowo - Rysy Mocne Eksportowe

Browar w Jabłonowie.

Piwo mocne premium eksportowe – jak głosi napis na etykiecie.

Zawartość alkoholu 7,2%.

Butelka plastikowa o pojemności 660 ml.

Szczerze powiem, że z pewną wcale niemałą rezerwą podchodziłem do owego produktu. Raz, że plastik, dwa, browar znany z produkcji piw wielce mocnych – łagodnie rzecz ujmując. Test jednak okazał się nad podziw pozytywny, choć odbiegający nieco od standardu, bo owe piwo spożywałem w plenerze z butelki. Nie mogłem zatem ocenić barwy i pienienia się. Smak całkiem przyjemny. Miło wyczuwalna goryczka, niewyczuwalna słodkość, jak przy wielu mocnych piwach. Przyjemny aromat.

Wadą tego piwka jest etykieta. Skutecznie ufafluniłem sobie rękę, dzierżąc je w dłoni. Dodam, że próby obmycia w pobliskim zbiorniku wodnym nie powiodły się. Dopiero po przybyciu do domu, przy użyciu mydła i szczotki odniosłem sukces. Niestety fotka robiona telefonem, nie wyszła, więc tym razem sam opis.

Opinia: Sten
14/07/2009Barwa bursztynowa, piana biała, cienka i zanikająca.

Nasycenie średnie.

Z doznań zapachowych dodam, że czuć owocami i kwiatami.

Dam 7 punktów.

Opinia: Sten
01/03/2011
Najpierw dane z etykietki:

„Rysy mocne eksportowe
Piwo mocne premium
Piwo jasne, mocne, wysokoodfermentowane, pasteryzowane, alk. 7,2% obj., ZN-1/2002/PWO
Składniki dodatkowe: E-3001) - przeciwutleniacz, zawiera słód jęczmienny. Rozlano w Browarze Jabłonowo Sp. Jawna.”

Teraz moje wrażenia. Kolor przyjemnie ciemny, jak nieco mocniejsza herbata, nie sądziłem, że piwa jasne mogą mieć tak głęboką barwę. Niestety piany piwo to nie posiada w ogóle. To znaczy jakąś tam w śladowych ilościach daje się zauważyć ale znika w kilkanaście sekund (vide załącznik!). Zapach jest jak na piwo dziwny (przynajmniej dla mnie). Składam to na karb butelki (PET, 0.66 l) albo „szklanki” (tez plastik), bowiem w zapachu wyraźnie czułem jakiś taki „plastikowy” posmak. W zasadzie jedyny plus to silne wysycenie powodujące, że piwo „bombelkuje” raczej długo.

Sten „wycenił” owo piwo na 7 punktów lecz dla mnie nie jest tyle warte - daję mocną czwórkę.

Opinia: Piotrek
26/06/2011

1)
Kwas askorbinowy, witamina C – organiczny związek chemiczny z grupy witamin, przeciwutleniacz stosowany jako dodatek do żywności.
encyklopedia/piwa/jablonowo_rysy_mocne_eksportowe.txt · ostatnio zmienione: 2018/05/04 10:27 (edycja zewnętrzna)