Fortuna - Miodowe

Czyli stare Fortuna - Czarne Miodowe, które już Sten opisywał. Jednak dorzucę coś od siebie, bo odebrałem to piwko trochę inaczej.

Ale przedtem skład (jest bardziej szczegółowy i… zaskakujący): słód jęczmienny jasny pilzneński, słód jęczmienny ciemny karmelowy, chmiel aromatyczny odmiany Hallertau Tradition, chmiel goryczkowy odmiany Magnum, miód pszczeli wielokwiatowy; BRAK WODY! Cud?

Piana naprawdę ładna i trwała. W zapachu dominuje miód, który zmusza do niemal ekstremalnej (przynajmniej jak dla mnie) pracy nochalem, by pomimo tej przytłaczającej miodowości jednak wydobyć coś więcej. A są to nuty ciemne (momentami jakby karmel, palonka na bank), owoce i chmiel (baaaaaardzo delikatne). W smaku miodowa słodycz od razu próbuje przepchnąć się na pole position, ale o dziwo przegrywa z karmelem i palonką, jednak szybko wraca. Goryczki brak, w związku z czym całość jest mocno słodka. Szkoda. Może inne warki będą bardziej wyważone i ciekawe.

Mimo wszystko 7 punktów, bo tak naprawdę niewiele brakuje, by to piwo świetnym się stało. Zresztą taką mam nadzieję.

Opinia: Wojciechus
09/07/2011



Kod kreskowy: 59027096151871).

Dane techniczne, czyli kącik dla dociekliwych. Zaczynimy tradycyjnie od etykiety: „Fortuna Miodowe. Browar w Miłosławcu, warzymy id 1889. Tradycyjne ciemne piwo na miodzie z pasieki.” Ile miodu w miodzie, czy też miodu w piwie, to się okaże, mam jednak, że nie ma w tym ani grama ściemy. Na kontrze mamy do przeczytania o wiele więcej: „Fortuna Miodowe. Wypełnia szklankę ciemnym, rubinowym strumieniem, po czym pokrywa się beżową, puszystą pianą. Aromat tego piwa to połączenie słodyczy miodu oraz palonych w browarze ciemnych słodów, pozostające w równowadze również na podniebieniu. W smaku towarzyszy mu odpowiednio dobrana chmielowa goryczka. Miodowe sprawdza się jako towarzysz intensywnych w smaku mięsnych dań oraz samodzielnie w roli płynnego deseru.” Ślina kapie mi po stopach, przekonuję mnie tekst o płynnym deserze. Czytajmy jednak dalej: „Choć nie jest to piwo do picia na co dzień, pasuje do każdej okazji. Niewiele jest tak uniwersalnych piw.” Mój entuzjazm nieco opadł po takich słowach… Może uda się go jeszcze podsycić: „Fortuna Miodowe to piwo dolnej fermentacji warzone przy użyciu naturalnych surowców, fermentowane w tradycyjnych otwartych kadziach, długo leżakowane. Z czasem może pojawić się delikatne zmętnienie, będące wynikiem obecności naturalnego miodu pszczelego. Pasteryzowane. Zawiera: słód jęczmienny.” Oj straszliwą mam ochotę na to piwo… Woltaż na poziomie 5,6%.

Od mojego ostatniego piwa minęło sporo czasu, jednak wstrzemięźliwość była jak najbardziej wskazana. Udało mi się uzyskać III stopień brakarski. Dziś uczczę to piwkiem z Fortuny. Mniam! Mam nadzieje.

Zapach. Bardzo wyraźnie czuć aromaty miodowe, ponadto przewija się gdzieś w oddali nutka ciemnego słodu. Zapach sugerujący, że piwo jest słodkie.

Piana. Bardzo ładna, beżowa piana, która sprawia wrażenie, że nie opada, a ciągle rośnie. Miłe dla oka jest to wielce. Świadczy to o sporym nasyceniu.

Kolor. Ciemne, nieprzejrzyste, klarowne, ale nie czarne. Bardzo ciemny bursztyn.

Smak. O jakież było wielkie moje zdziwienie jak 'wgryzłem się' w pianę. Gorycz ponad wszystko! A przecież to piwo miodowe. Coś nie tak? Nie. Piana ma po prostu inną specyfikę, przesycona powietrzem masa oddaj o wiele intensywniej goryczkę aniżeli piwo właściwe. Z każdym kolejnym łykiem Fortuna Miodowe staje się coraz bardziej przystępne w odbiorze. Wyważona goryczka ciemnego piwa, w przyjemny sposób przytemperowana za sprawą miodu powoduje, że pije się je przyjemnie. Jednak jak dla mnie mało jest owego miodu. Za mało, a może w sam raz? Kolejne pytanie na które tym razem odpowiedź nie jest tak prosta. Chyba po prostu spodziewałem się innego smaku przyzwyczajony smakiem innych miodowych piw. Zgodzę się z tym co podał producent na etykiecie, że nie jest to piwo do picia na co dzień, ot taka odskocznia, czy też nagroda po zdanym egzaminie.

Jak dla mnie wyważone 8.

Opinia: Śmietan
06/03/2014

1)
Browar „FORTUNA” Sp. z o.o., ul. Wrzesińska 24, 62-320 Miłosław, Polska
encyklopedia/piwa/fortuna_miodowe.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 12:55 (edycja zewnętrzna)